Latexové matrace jsou ekologické a vhodné pro alergiky

Latexové matrace jsou ekologické a vhodné pro alergiky

Matrace z latexu si pomalu, ale jistě začínají získávat srdce mnoha spáčů. Proč? Protože při získávání kaučuku a při jeho zpracování netrpí naše planeta. Navíc se jedná o přírodní materiál, který je hypoalergenní, takže je odolný proti plísním a roztočům. Výhodou latexových matrací v porovnání s pěnovými matracemi je vyšší odolnost. Co dalšího byste měli o těchto přírodních matracích vědět?

Odkud pochází látka zvaná latex?

Matrace do postele se vyrábí z různých druhů syntetických i přírodních materiálů. Latex je také známý pod názvem přírodní kaučuk. Získává se z kaučukovníku. Jde o mléčnou látku, nikoliv mízu, která se získává oloupáním kůry ze stromů. Často se označuje jako bílé zlato. Plantáže kaučukovníku najdete po celém světě. Nejvíce se jich nachází v Malajsii, Thajsku, Indonésii nebo Kamerunu.

Přírodní kaučuk je látka, která je obnovitelná a udržitelná. Z jednoho stromu se dá sklízet opakovaně. Pro její získání není nutné strom pokácet, ale jak jsme napsali, pouze se oloupe kůra. Tento způsob „těžení“ kaučuku stromu neubližuje. Mléčnou látku je možné ze stromu opakovaně získávat i 30 let.

Věděli jste: Kaučukovníky používané pro sběr latexu přemění každý rok přes 90 milionů tun oxidu uhličitého na kyslík.

Obrázek: Kaučuk, kterému se říká bílé zlato.

Druhy latexu se dělí podle způsobu zpracování

Při výběru matrace do postele se nejčastěji setkáte jen s prostým označením latex. Věděli jste ale, že existuje více druhů latexů, které se od sebe liší svými vlastnostmi? Obecně můžeme latex rozdělit do dvou kategorií:

  1. přírodní,
  2. syntetický.

1. Přírodní latex

Pěna se z nasbíraného kaučuku vyrobí tak, že se smíchá s malým množstvím netoxických chemikálií a následně se šlehá do hmoty, která připomíná pěnové těsto. Toto těsto se nalije do formy a peče se při 100 °C po stanovenou dobu. Tím vznikne pevný blok latexu, který se vyjme z formy, očistí se a následně se znovu peče, aby se odstranila vlhkost po mokrém čištění.

2. Syntetický latex

Pro výrobu syntetického latexu se používají petrochemické látky, které se zpracovávají tak, aby napodobovaly pocit přírodního latexu. Je potřeba počítat s tím, že syntetický latex není tak odolný jako latex přírodního původu.

Jaké jsou vlastnosti matrací z přírodního latexu?

Latexová matrace reaguje rychle na změnu spánkové polohy a je vcelku pružná, ovšem míra pružnosti se odvíjí od typu latexu a jeho pevnosti. Latexové matrace jsou například ve srovnání s matracemi z paměťových pěn o něco tužší, takže poskytují tělu dostatečnou oporu a dokážou ulevit od tlaku. Do latexu se „nepropadnete“ tak jako do paměťové pěny.

Latex je přirozeně porézním neboli prodyšným materiálem. Matrace tedy umožňuje proudění vzduchu, je prodyšná a odvádí teplo. Během spánku na latexu se nebudete potit.

Díky přírodnímu původu jsou latexové matrace odolné proti plísním a roztočům, navíc se snadno čistí. Pokud chcete matraci maximálně hygienickou, rozhodně ji „oblečte“ do matracového povlaku. Navíc ji můžete opatřit i tzv. matracovým chráničem. Latexové matrace se pyšní dlouhou životností.

Pro koho je latexová matrace vhodná

  • pro alergiky,
  • osoby, které se více potí,
  • pro ty, kteří spí raději na tužším podkladě
  • pro všechny, kterým záleží na životním prostředí.

Nevýhody latexových matrací

Než se rozhodnete pro pořízení matrace z latexu, seznamte se s jejími nevýhodami.

  • Vyšší pořizovací cena – matrace z přírodního kaučuku jsou dražší než matrace ze syntetických vláken. Navíc se při jejich výrobě používají specializované stroje a vybavení, které cenu matrace zvyšují.
  • Vyšší hmotnost – latex je obecně těžkým materiálem, takže se vám s matrací může hůř manipulovat. Obzvlášť těžké jsou manželské matrace vcelku.
  • Gumový zápach – nové matrace jsou cítit po gumě. Tento zápach je však zdravotně nezávadný a za pár dní vyprchá. Než matraci položíte do postele, nechte ji pár dní větrat.
  • Pocit z matrace – spánek na latexové matraci nemusí vyhovovat těm, kteří byli dosud zvyklí na syntetické pěnové a pružinové matrace. Když ležíte na latexové matraci, máte pocit, jako byste se vznášeli. Do matrace se „nepropadnete“ tak hluboko jako například do matrace z paměťové pěny.
  • Přenos pohybu – latex vede pohyb, což znamená, že pokud budete spát na jedné velké latexové matraci 180 × 200 cm společně s partnerem, budete cítit jeho pohyby. Proto je nejlepší do postele vložit dvě oddělené latexové matrace s rozměry 90 × 200 cm.

Jak je to s alergií na latex?

Alergie na latex je vzácná a postihuje jen zanedbatelné procento populace. Mluví se o 1 %. Nejčastěji se objevuje u pracovníků ve zdravotnictví, kteří přicházejí do kontaktu s latexovými rukavicemi a dalším latexovým lékařským vybavením.

Mnoho lidí si pokládá otázku, zda spánek na latexové matraci nemůže přivodit alergii na latex. Pokud byste noc co noc spali přímo na latexu, který by nebyl zpracovaný tak, jak se doporučuje pro matrace, pak se zřejmě alergie může dostavit. Ve většině případů je však tento scénář nepravděpodobný.

Na většině latexových matrací mohou spát i alergici. Alergie na latex je v podstatě alergií na bílkoviny, které latex obsahuje. Jenže tyto bílkoviny se v latexu používaném pro výrobu matrací již nevyskytují. Během procesu výroby, který zahrnuje praní a pečení, se obsah bílkovin v látce výrazně eliminuje. Navíc latexové matrace obsahují ještě další výrobní materiály, jako je vlna nebo bavlna, takže se samotným latexem téměř nepřijdete do styku. Jestliže ovšem trpíte vážnou alergií na latex, bude pro vás nejlepší sáhnout po jiném druhu matrace.

Spěte v dokonale hygienické posteli. Latexová matrace je odolná proti bakteriím a roztočům, a navíc její výroba nezatěžuje planetu.

Chceš se pořádně vyspat? Mrkni na naše matrace

Zanechat odpověd

Vyplňte všechna pole

Jméno:
E-mail: (Nezveřejněno)
Komentář:
Captcha