Kdo by měl zvážit výběr měkké matrace?

Kdo by měl zvážit výběr měkké matrace?

Výběr správné tuhosti matrace záleží na mnoha faktorech. Jde například o spánkovou polohu, zdravotní problémy nebo hmotnost. Měkké matrace nejsou vhodné pouze pro seniory, ale také pro osoby, které spí na boku nebo je trápí problémy s pohybovým aparátem. Za jakých okolností se rozhodnout pro měkkou matraci?

Rozdělení matrací podle tuhostí

Při výběru nové matrace zjistíte, že jsou na trhu k dostání matrace v různých tuhostech od extra měkkých až po extra tvrdé. Obvykle se označují písmeny a číslicemi.

  • T1 – měkká matrace,
  • T2 – středně měkká matrace,
  • T3 – středně tvrdá matrace,
  • T4 – tvrdá matrace.

Čas od času můžete narazit i na označení T5, které odkazuje k extra tvrdé matraci, jež je určena pro osoby s obezitou. Tuhost matrace obvykle odpovídá hmotnosti spáče. Jde ale pouze o obecné doporučení a je na vašem individuálním zvážení, která tuhost vám bude vyhovovat nejlépe. Proto se doporučuje matraci vybírat osobně na prodejně, kde si na matraci alespoň 15 minut poležíte v preferované spánkové poloze.

Podle obecného doporučení jsou:

  • měkké matrace T1 vhodné pro osoby s hmotností do 60 kg,
  • středně měkké matrace T2 vhodné pro spáče s hmotností mezi 50 až 80 kg,
  • středně tvrdé matrace T3 určené pro osoby vážící mezi 70 až 110 kg,
  • tvrdé matrace T4 vyrobené pro spáče s hmotností nad 110 kg.

Spát raději na tvrdé, nebo měkké matraci?

Zatímco dříve se tvrdilo, že je pro tělo nejzdravější spánek na tvrdé matraci, dnes je tomu díky moderním postupům při zpracování a široké nabídce výrobních materiálů jinak. Ze všeho nejdůležitější je, aby matrace podporovala přirozené zakřivení páteře. Jen tak budete ráno vstávat odpočinutí a bez bolestí v bederní či v krční páteři.

Jak zjistíte, zda je matrace příliš měkká, nebo naopak příliš tvrdá? Vyzkoušejte to jednoduchým testem. Lehněte si na matraci na záda. Do oblasti kříže vsuňte ruku. Pokud sem ruku bez problémů vsunete a ještě zde zbývá prostor, je matrace příliš tvrdá. V případě, že se vám ruka do prostoru mezi bederní páteří a matrací nevejde, je matrace velmi měkká. Velmi měkká ani příliš tvrdá matrace přitom pro vaše tělo není nejlepší volbou.

Příliš měkká matrace:

  • neposkytuje páteři dostatečnou oporu
  • neudržuje páteř v přirozeném zakřivení,
  • brzy se proleží,
  • pokud do ní zapadnete hluboko, pravděpodobně se v ní budete potit.

Příliš tvrdá matrace:

  • neumožní páteři její přirozené zakřivení,
  • neposkytne dostatečné odpružení v částech, kde je na matraci vyvíjený nejvyšší tlak
  • způsobuje špatný oběh krve,
  • kvůli nedostatečnému odpružení vám mohou brnět končetiny.

Obrázek: Měkké matrace jsou vhodné pro spáče spící na boku.

Pro koho jsou měkké matrace jasnou volbou?

Měkké a pohodlné matrace se obecně doporučují spáčům se štíhlou postavou a nižší tělesnou hmotností, kteří nemají zvláštní požadavky na podporu zad. To ovšem neznamená, že matrace tělu neposkytuje správnou anatomickou podporu. Nejpohodlnější odpočinek vám nabídne měkká matrace se zónováním.

Celá plocha matrace je rozdělena do několika anatomických zón (nejvíce je jich 7). Každá zóna má jinou tuhost, která odpovídá zatížení konkrétní částí těla (například hlavou, rameny, boky, kotníky atd.). Proto vaši páteř udržuje během spánku ve zdravé poloze.

Kdo by měl na rošt svojí postele položit měkkou matraci?

Ti, kteří trpí bolestmi kloubů – nejde jen o seniory, ale o všechny, které trápí artritida nebo jiné obtíže spojené s klouby. Měkká matrace dokáže od bolesti ulevit.

Ti, kteří spí na boku – měkká matrace dokáže zmírnit tlak v oblasti ramen a boků. Tělo se do matrace dokáže „zabořit“ lépe než do tvrdé matrace. Na tyto části se nevyvíjí zbytečný tlak.

Ti, kteří mají nižší hmotnost – pokud máte drobnější postavu a nižší hmotnost, je pro vás měkká matrace jako stvořená. Tělo se do ní tolik nezaboří. Na tvrdé matraci byste mohli mít pocit, že spíte na betonu.

Ti, kteří preferují měkčí spaní – jestliže rádi spíte na měkkém, sáhněte po měkké matraci. Tuhost matrace by však měla podporovat zdravé zakřivení páteře.

Jak si upravit tuhost matrace podle libosti?

Nároky na tuhost matrace se v průběhu života mění. Nejčastěji jde o změnu hmotnosti (přibírání nebo hubnutí), těhotenství, postupující věk, zdravotní komplikace, úrazy atd. Při těchto změnách nemusíte hned pořizovat novou matraci, pokud je ta vaše v pořádku a dobře vám slouží.

Tuhost matrace můžete jednoduše upravit topperem neboli horní tenkou matrací. Pokud se vám zdá, že je vaše matrace příliš tuhá, položte na matraci měkkou podložku. V opačném případě sáhněte po tužší podložce.

Topper je tenká matrace, která má tloušťku mezi 6 až 8 cm a vyrábí se z různých materiálů. Používá se nejen pro úpravu tuhosti, ale také pro zvýšení hygieny lůžka. Hlavní spací matraci chrání před prachem, ale také před znečištěním, například tekutinami. Díky této další vrstvě navíc prodlužujete životnost hlavní matrace, protože ji chráníte před dřívějším proležením.

Tenká horní podložka je obvykla opatřena snímatelným a pratelným potahem, který v případě potřeby jednoduše sejmete a vyperete. Prodloužíte si tak interval čištění hlavní matrace a ušetříte si práci.

Pamatujte, že jak si kdo ustele, tak si lehne. Lehněte si na matraci, která vás přenese do světa ozdravného spánku. A ráno budete vstávat svěží a odpočinutí.

Chceš se pořádně vyspat? Mrkni na naše matrace 

    Zanechat odpověd

    Vyplňte všechna pole

    Jméno:
    E-mail: (Nezveřejněno)
    Komentář:
    Captcha